Kateřina Louženská

Kde pracuješ?

Momentálně vykonávám dobrovolnou službu Evropského sboru solidarity (ESC) v Německu, u organizace Tandem - Koordinační centrum česko-německé výměny mládeže.

Jaké máš zahraniční zkušenosti?

Mojí první zahraniční zkušenosti byly tříměsíční odborné zahraniční praxe po maturitě, kdy jsem ještě v rámci své SOŠ a projektu Erasmus+ vyjela do Drážďan, do Německa. Jedna z mých dalších zkušeností je výjezd díky programu ESC do německého Řezna u koordinačního centra česko-německé výměny mládeže - Tandem.

Co na to říkali rodiče, když jsi odjížděla do Německa?

Spíše na tohle rozhodnutí čekali, protože o němčině a Německu obecně jsem básnila skoro každému, kdo se kolem mě jen mihnul, až jsem byla otravná, jak moc jsem byla (a stále jsem) nadšená. Takže žádné překvapení to nebylo, spíše se pomalu začínají připravovat, kdy jim do sousední země prchnu úplně.

Jak se změnil tvůj pohled na Němce po absolvování výjezdu?

I přesto, že jsem byla častou pod palbou všemožných zažitých předsudků a stereotypů o lidech v Německu a jejich způsobu života, tak jsem jim spíše nepodléhala. Ovšem úhlů pohledu jsem na lidi v Německu už pár vystřídala, a s čím se setkávám skoro denně je fakt, že těch 80 milionů lidí vážně nelze házet do stejného pytle, i když nějaké stereotypy sedí na každého druhého obyvatele. Hodně věcí a domněnek jsem si ráda nechala touto zkušeností vyvrátit a některé se mi naopak několikanásobně potvrdily.