Karolína Šindelková

Co studuješ?

Momentálně jsem ve druhém ročníku a studuji politologii a mezinárodní vztahy na FSV UK v Praze.

Jaké máš zahraniční zkušenosti?

V 16 letech jsem vyjela do Německa díky projektu “bavorská maturita pro české žáky”. Nakonec jsem v malém bavorském městě Zwiesel zůstala 3 roky a na místním gymnáziu i odmaturovala.

Co na to říkali rodiče, když jsi odjížděla do Německa?

Moji rodiče věděli, že bych chtěla studovat v zahraničí, ale nikdo z nás netušil, že se nabídka objeví ještě před maturitou. Všechny nás to překvapilo a mísily se v nás protichůdné pocity. Myslím, že mi ale věřili, že to zvládnu, protože jsem prý působila odhodlaně. Rodiče také uklidňovalo, že jsem byla “jen” v Bavorsku a ještě poměrně blízko hranic s ČR.

Jak se změnil tvůj pohled na Němce po absolvování výjezdu?

Spousta mých vrstevníků ve škole na mě působila víc otevřeně novým myšlenkám (např. v ekologických tématech), než tomu tak je u Čechů. Přitom jsem nějak čekala, že budou naopak konzervativnější. Druhou věcí je pak je pověstná “Pünktlichkeit”. Víte jak v ČR řeknete, že se sejdete v půl třetí a všichno dorazí ve tři? To se Vám v Německu nestane ani mezi vrstevníky. Myslela jsem, že to moje generace bude mít jinak, ale ani ona skoro pozdě nechodí. Jinak si ale myslím, že jsme si s Němci celkem podobní, takže navázat přátelství není těžké.