Vlasta

Co studuješ?

Interkulturní germanistiku (NMgr.) a Aplikovanou informatiku (Bc.) na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Jaké máš zahraniční zkušenosti?

V letech 2019-2021 jsem bydlela a brigádničila v Lipsku, ale především jsem tam studovala na Universität Leipzig.

Co na to říkali rodiče, když jsi odjížděla do Německa?

Nejdřív mi to rozmlouvali, protože jsem se tady v Česku dostala na práva a oni mysleli, že by to pro mě bylo lepší. Pak mi koupili kufr, ať se teda odstěhuju, ale pořád čekali, kdy se vrátím domů. No a nakonec za mnou hrdě jezdili na návštěvy. :) (Než nám to překazily lockdowny.)

Co ti pobyt v zahraničí dal?

Hodně jsem se osamostatnila a otrkala snad ve všech ohledech. Naučila jsem se komunikovat s nabručenými lidmi, zlepšila jsem si němčinu, poznala jsem spoustu skvělých lidí z celého Německa i ze světa, protože v Lipsku to fakt docela žije; německou kulturu a systém a prošla si řadou krizí, které mě ale posunuly mnohem dál - korona, osamělost, změna oboru nebo třeba náročná komunikace s pronajímatelem. Obecně jsem se dostala k řešení situací, které by člověk jinak než na vlastní pěst nezažil - řešila jsem praktické věci od připojení internetu a účtů za elektřinu a plyn, přes chození po úřadech, střídání různých Minijobů až po psaní seminárek a odborných posudků komplet v němčině.