Jakub Zupko

Co studuješ?

Studuji biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Byl jsi už v Německu na zkušené?

Během dětství jsem s rodiči často navštěvoval pohraniční německá města jako Drážďany nebo Žitavu, ale dlouhodobý pobyt v Německu jsem absolvoval až potom, co jsem nastoupil na vysokou školu. Do Německa jsem se podíval během svých bakalářských studií v rámci programu ERASMUS+, a to konkrétně do města Braunschweig v Dolním Sasku. Původně jsem vyjel na jeden semestr, ale Braunschweig mě nadchnul natolik, že jsem si studijní pobyt prodloužil na celý rok. Ještě před nástupem do studia jsem absolvoval měsíční intenzívní jazykový kurz na stejné univerzitě, z něhož jsem čerpal celý následující pobyt. Díky tomu, že studenti na dolnosaských univerzitách mohou zadarmo cestovat všemi regionálními vlaky této spolkové země, tak se mi za ten rok povedlo navštívit i spoustu dalších měst po celém Německu jako Berlín, Hannover, Hamburg, Brémy, Wolfsburg, Wolfenbüttel, Göttingen a další. Kromě civilizace jsem si užil i německou přírodu v národním parku Harz a Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer u ústí Labe, kde se dá přejít po mořském dně holou nohou!

Co tě přivedlo do našeho projektu?

Zahraniční pobyt v Německu byla jedna z nejlepších zkušeností mého života, a proto bych chtěl motivovat mladé lidi, aby o výjezdu nejen do Německa také uvažovali. Navíc jsem až donedávna netušil, kolik takových možností k zahraničnímu pobytu existuje. Není to zdaleka jen ERASMUS+, ale vyjet se dá klidně už i na střední škole! Bylo by škoda, kdyby si žáci ZŠ a SŠ nechali ujít takovou úžasnou příležitost, jednoduše z toho důvodu, že nevědí, že ji mají. Proto chci informace o organizacích zajišťujících zahraniční pobyty spolu s ostatními referenty přinášet do škol k žákům, rodičům i učitelům.

Co ti dal pobyt v Německu?

Konečně jsem se naučil německy, získal jsem celoživotní přátele, díky nimž už jsem se podíval i za oceán, získal jsem sebevědomí a potvrdil si, že se dokážu o sebe postarat klidně i úplně sám v cizí zemi, poznal jsem trochu jinou kulturu a zkušenosti a znalosti z německých studií už jsou jen třešničkou na dortu.