Hana Baborová

Co studuješ?

Studuji Sociální a kulturní ekologii na Univerzitě Karlově.

Byla jsi už v Německu na zkušené?

Ano, byla jsem hned na střední na rok v Deggendorfu přes EUREGIO Bayerischer Wald. Díky tomuto pobytu jsem propadla němčině natolik, že jsem se rozhodla ji studovat. V rámci mého bakalářského oboru Česko-německých studií jsem byla na rok v Regensburgu, což zaštiťoval program ERASMUS+. S kamarádkami jsme se zároveň účastnily projektu od Ahoj.info na téma upcycling. Musím říct, že každý z těchto výjezdů jen upevnil moje nadšení pro německý jazyk a celkově jejich kulturu. Německo je mi velmi blízké, mám tam plno přátel a v obou zmíněných městech se cítím jako doma.

Co tě přivedlo do našeho projektu?

Chtěla jsem konečně dělat něco s němčinou a něco co mi dává smysl. Popravdě jsem ani pořádně nevěděla, co všechno to obnáší a naše školení mě moc příjemně překvapilo. Programů na to vyjet do Německa je tolik, že je škoda je nevyužít. Doufám, že v dětech probudím stejné nadšení, jaké se drží mě.

Co ti dal pobyt v Německu?

Jazyk asi nemusím zmiňovat, i když ještě teď mi to přijde k neuvěření. První měsíc jsem na všechno kývala a jen se hloupě usmívala a po půl roce jsem s holkami drbala naše kluky ve škole, chodila s nimi na party a dokázala říct, vše potřebné. Krom toho jsem se naučila, že není třeba se ničeho bát. Prošli jsem si tam všichni různými výzvami a problémy, které nás ve výsledku jen posílily a nic nebylo tak hrozné, jak se nám na první pohled zdálo. Navíc těch milion pozitivních zkušeností s tak neskutečně srdečnými lidmi by přebily i tu nejhorší noční můru. Skvělých zážitků mám vážně spoustu a vím, že na plno z nich v životě nezapomenu. Kdybych to měla shrnout do jedné věty: Pobyt v Německu mi toho dal hrozně moc!